Czuj się lepiej na co dzień. 10 prostych sposobów na poprawę samopoczucia.

Na przestrzeni ostatnich lat zapadalność na różnego rodzaju choroby psychiczne stale rośnie. Aktualnie na depresję cierpi prawie co dziesiąty Polak. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że z depresją zmaga się 350 milionów osób na świecie – to około 5 proc. całej populacji. W czasie, kiedy problemy natury psychicznej stają się coraz powszechniejsze, bardzo ważna staje się umiejętność dbania o swoją higienę psychiczną. W związku z tym, przedstawiamy 10 sposobów na to, by w życiu codziennym zadbać o swoje samopoczucie. Sposoby te nie mają oczywiście na celu zastąpienia pomocy specjalistów, zajmujących się zdrowiem psychicznym, mogą jednak pomóc w skuteczniejszym radzeniu sobie z codziennymi trudnościami.

  1. POWIEDZ JAK SIĘ CZUJESZ

Mówienie o swoich uczuciach może pozytywnie wpłynąć na Twoje ogólne codzienne samopoczucie oraz stać się ważnym sposobem radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Być może od jakiegoś czasu coś zaprząta Ci głowę, utrudniając skupienie na codziennych obowiązkach, albo nagle znalazłeś się w sytuacji, która wydaje Ci się uciążliwa. Powiedz o tym. Sama świadomość bycia wysłuchanym przez drugą osobę i uzyskania jej wsparcia może być ważnym czynnikiem przynoszącym ulgę. Mówienie o swoich emocjach jest również sposobem na zdanie sobie sprawy z tego co właściwie się czuje. Być może trudno Ci nazwać to, co dzieje się w Twojej głowie –  rozmowa na ten temat pozwoli Ci również na usystematyzowanie swoich myśli, co w konsekwencji pomoże w opracowaniu strategii radzenia sobie w danej sytuacji. Mówienie o swoich uczuciach pełni również funkcję w pewnym sensie edukacyjną – być może fakt, że ośmieliłeś otworzyć się przed kimś zainspiruje go do podobnego zachowania.

  1. ZRÓB SOBIE PRZERWĘ

Zmiana tempa lub otoczenia może okazać się zbawienna w zmaganiu się z codziennymi trudnościami. Stresująca sytuacja w biurze, nadmiar domowych obowiązków czy pośpiech mogą skutecznie popsuć samopoczucie, a długotrwały stres negatywnie wpływa na zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Pięciominutowa przerwa od obowiązków domowych, dwudziestominutowa przerwa na lunch w pracy czy weekendowy wyjazd w nowe miejsce mogą pomóc Ci w odzyskaniu wewnętrznej równowagi i spokoju.
Posłuchaj swojego ciała – jeśli jest zmęczone, pozwól mu na moment odpoczynku.

  1. JEDZ DOBRZE

Sposób odżywiania ma ogromny wpływ na to jak funkcjonuje Twoje ciało oraz umysł – mózg, tak jak inne organy, potrzebuje odpowiedniej kompozycji składników odżywczych, żeby działać w sposób optymalny. Ale co to znaczy „jedz dobrze”? Bynajmniej nie znaczy to, że od razu musisz całkowicie zmieniać swój sposób jedzenia. Jest jednak kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, jeśli chcesz czuć się lepiej.

Zdrowa dieta uwzględnia m.in. świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, tłuste ryby oraz dużo wody.

Nie musisz od razu stawiać na głowie swojego jadłospisu. Na początek wystarczy, że postarasz się jeść przynajmniej trzy posiłki w ciągu dnia i dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Spróbuj chociaż trochę ograniczyć spożycie kofeiny i cukru, a również zauważysz, że czujesz się lepiej. Nie tylko na ciele, ale też na umyśle.

  1. ZADBAJ O AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ

Podobnie jak w przypadku jedzenia, regularna również aktywność fizyczna wpływa zbawiennie zarówno na kondycję fizyczną jak i psychiczną. Regularne ćwiczenia mogą wpłynąć pozytywnie na Twoją samoocenę oraz przyczynić się do poprawy koncentracji, jakości snu jak również ogólnego samopoczucia. Aktywność nie oznacza, że musisz od razu przebiec maraton czy trenować sport wyczynowo. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia optymalny poziom aktywności fizycznej to około 30 minut ćwiczeń, przynajmniej pięć razy w tygodniu. Do tej aktywności zalicza się oczywiście sport, ale również takie czynności jak intensywne prace domowe czy zwykły spacer. Jeśli nie jesteś w stanie wygospodarować codziennie tyle czasu, nie szkodzi. Postaraj się włączyć do swojego życia tyle aktywności fizycznej, na ile jesteś sobie w stanie aktualnie pozwolić. Spróbuj również znaleźć taką formę ćwiczeń, która sprawia Ci największą przyjemność.

  1. PAMIĘTAJ O KONTAKTACH Z INNYMI LUDŹMI

Otaczanie się ludźmi, którzy są dla nas ważni jest bardzo istotnym elementem dbania o swoje zdrowie psychiczne i samopoczucie. Najbliższe osoby są zarówno naszym systemem wsparcia w trudnych sytuacjach, jak i otoczeniem, w którym możemy przezywać wspólnie radosne chwile. Pozwalają na spojrzenie na sytuacje życiowe z różnych punktów widzenia, oferują wsparcie i pozwalają czuć się ważnym.

  1. DBAJ O INNYCH

Ty też możesz być wsparciem dla innych. Udzielenie wsparcia bliskiej osobie pozwoli Ci poczuć się istotna częścią jej życia, da Ci poczucie przynależności do grupy oraz sprawi, że poczujesz się dla kogoś ważny. Jednak pomaganie innym nie musi odnosić się tylko do Twojego najbliższego otoczenia. Może posiadasz umiejętności, które mogą pomóc komuś w potrzebie? Działanie w ramach wolontariatu czy wspieranie akcji charytatywnych mogą dać Ci poczucie spełnienia i sprawić, że Twoje samopoczucie znacząco się poprawi.

  1. ZAAKCEPTUJ SIEBIE

Wszyscy posiadamy pewne cechy, na które nie mamy wpływu. Niektórzy są świetni z matematyki, inni mają talent muzyczny, jeszcze inni z powodu swoich cech fizycznych mogą uprawiać określony zawód. Zauważ swoje mocne strony – może zawsze udaje Ci się rozśmieszyć innych, albo ciasta, które pieczesz, powalają na kolana. Zdanie sobie sprawy ze swoich atutów pozwoli Ci poczuć się lepiej ze sobą, da Ci również możliwość odkrycia nowych dróg rozwoju Twoich umiejętności. Zaakceptuj fakt, że w niektórych rzeczach możesz nie być najlepszy, i skup swoja uwagę na swoich pozytywnych cechach. Jeśli nie jesteś z czegoś zadowolony i chcesz to zmienić lub chcesz rozwinąć pewne umiejętności, wyznacz sobie realistyczne cele i powoli zmierzaj do ich realizacji.

  1. RÓB COŚ, CO LUBISZ

Może lubisz szydełkować albo malowanie natury sprawia Ci przyjemność? Relaksujesz się przy krzyżówkach albo uwielbiasz biegać? Znajdź na to chwilę. Robienie czegoś co się kocha pozwala Ci na chwilę oderwać się od codziennych trudności. Najprawdopodobniej sprawia również, że Twoje umiejętności związane z tą aktywnością rozwijają się i stajesz się w tym coraz lepszy. Poczucie kompetencji i samorozwoju są bardzo ważne dla Twojego zdrowia psychicznego.
Nie wiesz co lubisz robić i co sprawia Ci przyjemność? Próbuj różnych rzeczy. Może nie znajdziesz szczęścia w ogrodnictwie, za to gotowanie okaże się tym, co przynosi Ci przyjemność i pozwala się zrelaksować po trudnym dniu.

  1. DOCEŃ MAŁE RZECZY

Negatywne wydarzenia bardzo zapadają nam w pamięć. Czasami autobus, na który nie udało się zdążyć, potrafi skutecznie popsuć cały poranek. Wyraźnie widzimy negatywne cechy otaczających nas ludzi – koleżanka w pracy znowu za głośno mówi albo syn znowu zapomniał wyrzuć śmieci. W codziennym pośpiechu i stresie często pozwalamy, żeby te elementy zdominowały nasze postrzeganie świata. Co jeśli odwrócimy tę sytuację? Spróbuj ucieszyć się, że udało Ci się zdążyć na poranny autobus. Może konieczność wyniesienia śmieci stanie się okazją do wyjścia na spacer i poobserwowania jesiennego krajobrazu. Zwracanie uwagi na drobne pozytywne cechy otaczającej Cię rzeczywistości z początku wydawać się może dziwne i nienaturalne, jednak z czasem pozwoli Ci na chwilę oderwać się od trudności, z którymi się zmagasz. Smaczna herbata nie rozwiąże trudnej sytuacji w pracy, ale może pomóc Ci skupić się na próbach jej zmiany.

  1. POPROŚ O POMOC

Może zdarzyć się, że będziesz potrzebować pomocy. W życiu zdarzają się sytuacje, w których możesz czuć się zagubiony czy przytłoczony tym, co aktualnie dzieje się w Twoim życiu.  Proszenie o pomoc nie jest oznaką słabości – jest oznaką dojrzałości i siły do tego, żeby zawalczyć o siebie w sposób, który jest najbardziej odpowiedni w danej chwili. W punkcie pierwszym podkreślamy wagę mówienia o swoich uczuciach. Być może rozmowa z kimś bliskim pomoże Ci w trudnej sytuacji. Zdarzają się również momenty, w których potrzebna jest pomoc specjalisty. Spotkanie z psychologiem lub psychiatrą może pomóc Ci przezwyciężyć trudności, z którymi samemu ciężko jest sobie poradzić. Jeśli masz obawy przed spotkaniem ze specjalistą, na stronie naszej poradni znajdziesz artykuł, w którym odpowiadamy na często zadawane pytania i pojawiające się wątpliwości.

autor: Joanna Kaczyńska, psycholog