Zespół Stresu Pourazowego

PTSD – Wprowadzenie

Chociaż początkowo PTSD (zespół stresu pourazowego) było kojarzone głównie z doświadczeniem traumatycznych wydarzeń wojennych, prawda jest taka, iż może ono występować po dowolnym traumatycznym zdarzeniu. Przykłady takich wydarzeń obejmują przemoc, gwałty, wypadki samochodowe, katastrofy naturalne, wypadki w miejscu pracy, a nawet dzieciństwo w rodzinie z problemami.

Fakty na temat PTSD wskazują, że większość dorosłych doświadcza co najmniej jednego zdarzenia traumatycznego w swoim życiu, ale jednak według statystyk dotyczących PTSD u stosunkowo niewielkiego odsetka osób doświadczających traumy rozwija się to zaburzenie. Niemniej, statystyki dotyczące PTSD wskazują, że zaburzenie to jest niestety nadal bardziej powszechne, niż wielu ludzi szacuje.

PTSD może prowadzić do pogorszenia stanu psychicznego i emocjonalnego, co z kolei może zwiększyć ryzyko samobójstwa. Osoby cierpiące na zespół stresu pourazowego mogą doświadczać silnych objawów, takich jak nawroty traumatycznych wspomnień, bezsenność, depresja i lęki, które mogą wpłynąć na ich zdolność do radzenia sobie z trudnościami życiowymi.

autor: Fundacja Zobacz…JESTEM