Co roku 7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. W 2017 roku tematem przewodnim kampanii organizowanej z tej okazji przez Światową Organizację Zdrowia jest depresja.
Celem akcji jest dotarcie do jak największej liczby osób dotkniętych tą chorobą i zachęcenie ich do szukania i korzystania z pomocy. WHO zwraca także uwagę na to, jak istotne jest wsparcie osób chorujących zapewniane przez ich rodziny, przyjaciół i znajomych, i radzi w jaki sposób udzielić pomocy bliskiej osobie, dbając jednocześnie o siebie samego.
Na depresję i/lub zaburzenia lękowe cierpi już około 10% społeczeństwa. Coraz częściej obserwuje się symptomy depresji u dzieci i młodzieży, a także u osób starszych. Choroba ta jest częstą przyczyną zachowań autoagresywnych i suicydalnych. Szacuje się, że do 2030 r. depresja stanie się najczęstszym problemem zdrowotnym na świecie.
Nie zapominajmy jednak, że depresję można i warto leczyć. Współczesna psychologia i psychiatria dysponują bardzo skutecznymi metodami, głównie farmakoterapią i psychoterapią, które w większości przypadków pozwalają znacznie zmniejszyć, a bardzo często nawet całkowicie pokonać dolegliwości związane z tą chorobą.
Jako Poradnia, której jednym z głównych celów jest pomoc dzieciom i młodzieży cierpiącym na zaburzenia depresyjne, w pełni popieramy działania organizowane przez WHO i zachęcamy do zapoznawania się z przygotowanymi przez Organizację materiałami.